Христо Ковачев откри дискусията, като постави съществените акценти.
Проектът „Смарт София“ е устойчиво продължение на най-доброто от предишния, също по Програма „Европа“, който се казваше „Европа в София/София в Европа“. „Фокусът тази година е стремежът за граждански мониторинг на „интелигентните решения“ в Столична община“, каза Ковачев и продължи: „Това може да звучи максималистично, но ние намерихме конкретния подход – чрез изследователския процес „Смарт София – Смарт столица?“ търсим и намираме новите явления. Интересуват ни не само полезните проекти за дигитална трансформация, но и онези инициативи, които правят живота ни качествено по-добър. И най-вече хората, които ги движат. Така, че освен градивен критицизъм, ние ще се стремим да стимулираме позитивните личности от различни нива и сфери.
Специфичната цел на проекта е подкрепа и популяризиране на Стратегията за дигитализация на София, която неотдавна бе приета от Столичния общински съвет, както и нейната практическа реализация. Вече има първите положителни резултати и те се виждат в онлайн платформа www.smartsofia.bg, която бързо се развива, заедно с нейната добра мобилна версия, както и по-динамичния техен вариант във Фейсбук.
Предвиждаме още една финална онлайн дискусии през октомври, на която ще „преброим пилците“ от проекта, така да се каже…
Важна негова дейност е анализа „Колко са смарт районните администрации?” и в отчета за досегашните резултати от проекта прочетохте самокритичната ни оценка, че това засега е костеливият орех, на който обаче скоро ще му извадим съдържанието.“
Хр. Ковачев определи трите опорни точки на дискусията: Първо – тя експертна. Второ – мозъчна атака на проблемите на „Смарт София – Смарт столица?“. Трето – търсят се техните практически решения.
Целта на дискусията е да представи досегашните резултати от проекта и да се обобщят основните теми на изследователския процес, както и да се оценят практически аспекти на дигиталната трансформация в София. В хода на тази работа бе формулирана работещата теза: „Търсим конкретните проявления на противоборството между аналоговата и дигиталната култура, даваме своите приноси за успеха на „интелигентните решения“ и днес в дискусията ще се стремим да я материализираме тази формула.“
Като непланиран иновативен и полезен резултат от изследователския процес „Смарт София – Смарт столица?“ е вече действащата Класация ТОП 5: Интелигентните решения в Столична община, изработена от екип „Смарт София“ и външни експерти. Класацията е публикувана в www.smartsofia.bg, в останалите медии от инфомрежата на проекта и всеки може да участва. Първите 125 отговора са твърде интересни, но засега резултатите няма да бъдат съобщавани, за да не се влияе на по-нататъшните участници, защо класацията ще е отворена до 20 октомври.