Публично-частно партньорство за развитието на термалния център предлагат и трите екипа. Според експертите, реализацията на бъдещия проект има потенциал да кандидатства за европейско финансиране в новия програмен период 2021-2027 г.
„Представените днес концепции не са просто интересни идеи или архитектурни проекти. Това са предложения, които са обмислени и създадени от широк кръг специалисти от различни сфери, работили заедно, за да предложат цялостни решения за бъдещето на сградата. Затова концепциите съдържат предложения за оптималното използване на вътрешните и външни пространства и идеи за оползотворяването на минералната вода, подход за съжителство с Музея на София и особено важно – бизнес план и модел за управление. Общината получава три комплексни предложения, разработени изключително задълбочено от различни професионални гледни точки, които работят в много сходна посока”, коментира директорът на Софияплан Любо Георгиев.
„Трите екипа подходиха изключително професионално към задачата, като периодично обсъждаха напредъка в работата си с експерти на Софияплан. Ние се постарахме да им бъдем максимално полезни, като организирахме огледи на място и предоставяхме достъп до данни и изследвания, необходими за разработките. В резултат бяха създадени много богати и интересни концепции, които изпълняват изискванията на заданието”, допълни Даяна Николова, архитект „Културно наследство“ в Софияплан.
Според арх. Здравков бизнес моделът, който представят и трите екипа може да бъде реализиран, „тъй като анализите им показват, че дебитът на минералната вода е достатъчен за всички спа процедури и допълнителни изисквания на ХХI век“.
Основен довод срещу връщането на термалната дейност в Централната баня е намалелият дебит на извора. Твърди се, че той се е свил от 16 л/сек до 12 л/сек след строежа на метрото, което минава на 50 м. Проучванията на екипа на „Софийски терми“, показват 20-22 л/сек дебит на централния извор, който е до джамията Баня башъ, посочи арх. Слава Савова.
Световни курорти като Баден-Баден и Карлови вари ползват дебит до 12 л/сек. От софийския извор само малка част от минералната вода се оползотворява за свободно наливане в туби от чешмите. Друга част се ползва през зимата за отопление на музея в южната част на сградата. Останалото се излива направо в канализацията! 524 млн.литра топла минерална вода се губят годишно, уточни арх.Савова.
Столичната община купи трите премирани проекта – всеки по 10 хил. лева. На тяхна база ще бъде изготвено задание за бъдещ архитектурен конкурс. В него ще могат да участват и трите екипа с детайлно разработени проекти по своите концепции.
До края на декември Софияплан ще събира коментари по представените концепции на info@sofiaplan.bg. След това ще бъде изготвен доклад с план за действие, който ще бъде внесен за разглеждане в Столичния общински съвет в първите месеци на 2021 г.
„Ще съдействам заедно с екипа на Софияплан да довършим работата до край“, врече се арх. Здравков.